Projelerimiz

Tuz Gölü’nün Gerçek Sahipleri

9 Köy Sosyal Kooperatifi olarak çıktığımız yolda, Gökçeada’nın ekosistemine fayda sağlayacak ilk projemizi, Gökçeada Ortaokulu ile birlikte hayata geçiriyoruz. Tuz Gölü’nün Gerçek Sahipleri Projesi, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF Türkiye)’nın başlattığı ve öğrencilerin doğayı yaşayarak, severek öğrenmelerini ve korumalarını hedeflediği “Doğa Öncüleri 1001 Programı” kapsamında gerçekleşmektedir.

Tuz Gölü’nün Gerçek Sahipleri projesi ile Gökçeada Aydıncık Koyu’nda bulunan Tuz Gölü’nün ekolojik olarak önemini tüm ada halkına ve turistlere anlatmayı, suyun yapısını bozan etkenlerin araştırmayı ve Tuz Gölü’nde hayat süren kuşların geri dönmelerini sağlamak için farkındalık ve iyileştirme çalışmaları yapacağız. Projenin uygulayıcıları ise Gökçeada Ortaokulu öğrencileri olacak.

Gökçeada Etrafındaki Top Predatörlerin İzleme ve Kapasite Arttırma Yolu İle Korunması

9 Köy Sosyal Kooperatifi olarak, çeşitli kurum ve kuruluşlarla projeler üretip hayata geçirmenin yanı sıra doğayı anlayarak daha iyi ve yaşanabilir bir dünya yaratmayı istiyoruz. Bunun için bilimsel çalışmalarda partner olarak yer almayı önemsiyoruz. Bu bakış açısı ile ilk köyümüz olan Gökçeada’nın deniz ekosistemini inceleyecek olan ” Gökçeada Etrafındaki Top Predatörlerin İzleme ve Kapasite Arttırma Yolu İle Korunması” araştırmasını İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi ortaklığında hayata geçiriyoruz.

“Top predatör” olarak adlandırılan büyük deniz canlıları, sağlıklı bir deniz ekosisteminin en iyi göstergesidir. Yürütülecek projedeki bilimsel amacımız, Gökçeada etrafında bulunan bu deniz canlılarının populasyonlarının belirlenmesi ve bu canlıları ile ilgili ilk mevsimsel izleme çalışmasını gerçekleştirmektir. Bahsi geçen bu hedef türler: kıkırdaklı balıklar (Büyük beyaz köpekbalığı, sivriburun camgöz, dikburun karkaryas, büyük camgöz ve sapan köpekbalığı), kemikli balıklar (kılıç balığı ve mavi yüzgeçli Atlantik orkinosu), balinalar (tırtak, çizgili yunus, afalina, ispermeçet ve gagalı balina) ve son olarak Akdeniz foku olarak belirlenmiştir.

Proje süresince yapılacak olan deniz ve kara gözlemlerinin yanı sıra, başta çocuklar olmak üzere ada halkı ile işbirliği yapılarak, ada halkının çevre bilincinin arttırılması hedeflenmektedir.

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.

Üste dön